ÜRETİM SÜRECİMİZ

Ağaçlardan Fabrikaya

Her gün 1.25 milyon kg. meyveyi tek tek ellerimizle topluyoruz. Aynı gün fabrikamıza götürüyoruz.

Temizleme ve Kontrol

Her şişede aynı lezzet olsun diye hepsini dikkatle kontrol ediyoruz. Her birini itinayla yıkıyoruz.

Hem Taze Hem Dayanıklı

Topladığımız 1.25 milyon kg. meyveyi aynı evinizde yaptığınız gibi tazecik sıkıyoruz. Su katmadan, kimyasal koymadan 9 ay dayansın diye pastörize ediyoruz.

Şişesine Kadar Her Şey Sağlıklı

Steril ortamda hijyenik şişelerimize dolduruyoruz, kapağını özenle kapatıyoruz.

Hergün Yanıbaşınızda

Her gün taze meyve suyu keyfini yaşamanız için size en yakın satış noktasında yerimizi alıyoruz.

%100'lerden Farkımız

Doğanın hediyesi meyveleri kendi saflıklarına hiçbir katkı yapmadan, en doğal halleriyle sizlere sunuyoruz. İşte bu yüzden, %100 meyve suyu değil gerçek meyvenin suyuyuz. Dalından yeni kopartılmış 2 kilo taze portakaldan 1 litre portakal suyu elde ediyoruz. Pastörize ettiğimiz taze sıkılmış meyve suyunu sterilize şişelere koyuyoruz.

%100 meyve sularında ise meyvenin suyu sıkıldıktan sonra yüksek derecelerde kaynatılarak suyu buharlaştırılıp, meyve püresi-konsantresi haline getiriliyor. Depolarda bekletilen konsantreler gerektiği zaman; su, askorbik asit ve sitrik asit ile karıştırılarak %100 meyve suyu elde ediliyor. Zumosol'ün hijyenik şişesi içinde meyve suyunun kendinden başka hiçbir şey yok.

Konsantre Meyvesuları ve Nektarlarından Farkımız

Taze Sıkma
Meyve Suları

Meyveler Toplanır

Taze Olarak Sıkılır

Pastörize Edilir

Steril Ortamda Şişelenir

Konsantreden ve Nektarlarından Yapılan Meyve Suları

Meyveler Toplanır

Meyve Konsantresi Fabrikalarında Sıkılır

Su Buharlaştırılarak Meyvelerin Suları Konsantre Edilir

Meyve Konsantreleri Meyve Suyu Fabrikalarına Nakledilir

Meyve Konsantrelerine Su, Asit Dengeleyiciler ve Yerine Göre Şeker ve Tatlandırıcılar Eklenir

Pastorize Edilir

Paketlenir

NFC'nin Farkı

Üretimimiz

Zumosol "güneş suyu" demektir. Avrupa’nın en büyük ikinci meyve suyu üretim tesislerine sahip Zumosol, Sagra Holding güvencesi ve %100 Türk sermayesi ile, Türkiye’de henüz kullanılmayan bir teknoloji sayesinde gerçek taze sıkma meyve suyu üretiyor.

Dünyanın en lezzetli portakallarının yetiştiği Akdeniz, verimli toprağı ve güneşin bereketiyle besliyor bahçelerimizi. Bu bahçelerde yetişen portakallar o kadar verimli ki, her biri kendi ağırlığının yarısı kadar portakal suyu içeriyor. Zumosol üretim tesisleri işte bu bahçelerin tam kalbinde, dalından tek tek özenle topladığımız portakallar taze taze gelebilsin diye.

Taze toplanmış 1 milyon portakal, dev tırlarla her gün fabrikamıza geliyor. Önce güzelce yıkanıyorlar, sonra da uygun şeker miktarı ve asidite oranına sahip olup olmadıklarını test edebilmemiz için laboratuara gönderiliyorlar. Zumosol kalite standartlarına uygun şekilde ilk sınavı geçen portakallar, tekrar yıkanıyorlar. İçlerinden zarar görmüş olanları, tek tek özenle ayıklanıyor. Hemen ardından boylarına göre tekrar birbirinden ayrılan portakallarımız, sularının sıkılması için özel sıkma makinelerine gönderilmeye hazır hale geliyorlar. Doğal yöntemle özel olarak sıkılan her 2 kilo portakaldan 1 litre portakal suyu elde ediliyor.

Portakal sularımızı, tazeliğini kaybetmeden pastörize olacakları dev kazanlara aktarıyoruz ve pastörizasyon işlemini gerçekleştiriyoruz. Konsantre meyve sularının içinde bulunan; su, şeker, tatlandırıcı, aroma ve asit dengeleyici gibi hiçbir katkı maddesini, Zumosol’ün doğal taze sıkılmış meyve suyuna katmıyoruz. İşte gerçek doğallık buradan geliyor ve bu doğallığın taze kalabilmesi için, portakal sularımızı özel Zumosol şişelerine dolduruyoruz ve steril iç kapaklar takarak kapatıyoruz.

+18 derecede saklanabilen ve 9 ay raf ömrüne sahip Zumosol portakal sularımıza, dış etiketleri de takıldıktan sonra, sizlere ulaşmak üzere fabrikamızdan yolcu ediyoruz.

%100 Doğal ve su katılmamış portakal suyu Zumosol işte böyle üretiliyor...

Ico-01 Ico-02 Ico-03 Ico-04 Ico-05 Ico-06 Ico-07 Ico-08 Ico-09 Ico-10 Ico-11 Ico-12 Ico-14 Ico-13